Moja nowa książka « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Moja nowa książka

W toruńskim Wydawnictwie Adam Marszałek ukazała się moja 33-ecia książka pt. Moje podróże literackie. W moim dorobku co nieco nietypowa, ponieważ główny rozdział tej publikacji rzeczywiście opowiada to, o czym głosi tytuł. Miałem przez minione lata rzeczywiście sporo wyjazdów – od egzotycznego Pekinu po metropolitalny Nowy Jork, od tadżyckiego Duszanbe po sycylijskie Palermo, od bałkańskiego Belgradu po tołstojowską Jasną Polanę. Po drodze trafiał się Szanghaj, Rzym, Wenecja, Florencja, Moskwa, Praga, Lwów itp., itd.

Sporo owych podróży była zlecona i finansowana przez Związek Literatów Polskich – delegowano mnie na zjazdy, sympozja, dyskusje, festiwale literackie lub jakieś okolicznościowe wydarzenia. Jeszcze do niedawna w ZLP była to rutyna sprowadzająca się do wymiany kontaktów i ich podtrzymywania. Jeśli na przykład do nas przyjeżdżała delegacja pisarzy chińskich, to potem oni nas zapraszali (koszty sprowadzały się tylko do biletów lotniczych). Ot, rutynowe kontakty międzynarodowe, ale z wielu powodów owocne dla obydwu stron. I przede wszystkim pouczające.

Stracone pieniądze? Nie, absolutnie nie. Międzynarodowa współpraca branżowa jest czymś normalnym, a nawet pożądanym. Dzisiaj chyba z tym gorzej bywa… Nie wiem, jak teraz wygląda to w naszej branży edytorskiej; obawiam się, że nie lepiej niż w minionym czasie.

Pracowałem też wcześniej w wydawnictwach literackich. Tu także istniały żywe kontakty międzynarodowe. A gdy pracowałem w branży książek dla dzieci, to regularnie – już z naszej inicjatywy – wysyłano mnie na największe w tej branży, coroczne tragi książek dla dzieci w Bolonii, gdzie Krajowa Agencja Wydawnicza i Nasza Księgarnia miały swoje stoiska.

Minęły lata i nagle olśniło mnie, że warto to wszystko jakoś opowiedzieć. Dlatego powstała ta nowa książka. Nie jest ona „sprawozdaniem służbowym”, jest opowieścią o podróżach, o poznanych ludziach, o książkach i zdarzeniach literackich poza polskimi granicami. Starałem się opisać to „na luziku”.

Ale książka ma jeszcze dwa inne rozdziały, z których ostatni jest już całkowicie literacki. No więc zachęcam. Książkę można kupić internetowo na witrynie Wydawnictwa Adam Marszałek, wchodząc na http://www.marszalek.com.pl/  a tam na link Księgarnia lubhttp://www.marszalek.com.pl/sklep/nowosci.html  Cena książki: 14.49 zł.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP