eleWator « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

eleWator

W dobie podupadania prasy papierowej i ekspansji prasy elektronicznej zdarzył się niespodziewany ewenement. Oto powołana niedawno do życia szczecińska Fundacja Literatury im. Henryka Berezy przy współudziale Wydawnictwa „Forma” i Zaułka Poetyckiego „Pomyłka” wydała nowe pismo. Jest to kwartalnik literacko-kulturalny „eleWator”. Redaktorem naczelnym został Konrad Wojtyła, działy prozy, poezji, krytyki, eseistyki, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury redagują: Paweł Nowakowski, Paweł Orzeł, Monika Petryczko, Arkadiusz Polewka i Cezary Sikorski. Wśród stałych współpracowników są znane nazwiska z kraju i zagranicy.

Pierwszy numer wygląda imponująco. Liczy 176 stron, jest bogato ilustrowany, zawiera masę tekstów różnego typu, na ogół ciekawych, świeżych, istotnych. Główny materiał to blok testów poświęconych Jamesowi Joyce’owi, ale poza nim dominują teksty związane z bieżącą literaturą i kulturą polską.

„eleWator” to klasyczny „tołstoj żurnał”, których obumierania, a nie reanimacji mogliśmy się spodziewać. A więc zaskoczenie duże, ale i nadzieja wielka, rozbudzona, bowiem już po pierwszym numerze widać, że pismo mają w swoich rękach osoby kompetentne, a na dodatek władze Szczecina i euroregionu Pomerania wspierają inicjatywę.

Kochani, życzę Wam trwania, popularności, czytelników i wielu, wielu numerów, a Teresie Rudowicz muszę osobno i szczególnie podziękować za nader łaskawą recenzję mojego ostatniego tomiku pt. „Dzieci z Hameln”, dla której w tym pierwszym numerze znalazło się cenne miejsce…

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP