Głośne czytanie
Wpis dodano: 22 stycznia 2014
Znam trzy „wiercipięty”. Dwie pierwsze to kaliskie poetki Iza Fietkiewicz-Paszek i Teresa Rudowicz, które założyły Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” i od trzech lat zamieniają Kalisz w miasto literackie (miało ono zresztą dobre , dawne tradycje, związane z Asnykiem, Konopnicką, Dąbrowską…). A trzecia to Beata Patrycja Klary z Gorzowa Wielkopolskiego, która nie usiedzi na miejscu, jak coś nowego nie wymyśli lub nie zorganizuje. Ona z kolei tworzy świetny tandem z Agnieszką Kopaczyńską-Moskaluk…
No i wymyśliły.
Wymyśliły głośne czytanie wierszy. W dniu rocznicy urodzin lub śmierci poety albo jego debiutu organizują publiczne czytanie wierszy bohatera. Zaczęło się to w Gorzowie Wielkopolskim czytaniem 29 października, w 89. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, jego utworów (nieprzypadkowo, bowiem Herbert był szefem literackim gorzowskiego teatru). Następnie 26 listopada, w dniu 158. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, czytano utwory Wieszcza, a w styczniu, w Baczynie, czytano w dniu 80. urodzin prozę Marka Hłaski.
Agnieszka i Beata namówiły do następnych czytań również inne miasta: Lubiszyn, Barlinek, Deszczno, Kalisz, Poznań, Szczecinek, Zieloną Górę. Powstał już wstępny kalendarz tych „czytań”: 20 lutego – Jarosław Iwaszkiewicz (120 rocznica urodzin), 4 marca – Kazimierz Ratoń (72 rocznica urodzin), 7 kwietnia – Anna Świrszczyńska (78 rocznica debiutu), 14 maja – Andrzej Babiński (30 rocznica śmierci), 10 czerwca – Emil Zegadłowicz (106 rocznica debiutu poetyckiego), 2 września – Stanisław Grochowiak (38 rocznica śmierci), 11 października – Halina Poświatowska (47 rocznica śmierci), 5 listopada – Bolesław Leśmian (77 rocznica śmierci) i 6 grudnia – Rafał Wojaczek (69 rocznica urodzin).
Bardzo prosty pomysł, a jaki piękny! I łatwy do realizacji. W zalewie kultury masowej – na wagę złota.
Pomysłodawczyni Beata P. Klary zachęca do czytania. To nic nie kosztuje. Czytać można w bibliotekach, domach kultury, pubach, kawiarniach, szkołach, na dworcach, na skwerach, na strychach, przy pomnikach – wszędzie. A co najważniejsze – czytać może każdy!!!
Pomyślcie, może w Waszym mieście czy miasteczku dołączyć się do tej akcji?