Jakób-poeta! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Jakób-poeta!

Cytuję z notki, że znany Wam Lech M. Jakób urodził się w Białogardzie. Mieszka w Kołobrzegu. Poeta, prozaik, aforysta, twórca i redaktor naczelny pomorskiego magazynu literacko-artystycznego „Latarnia Morska”… Debiutował w roku 1981 wierszami, w których napisał sporo „różności”. Nie starczyło by mi wszystkie te Jego dokonania opisać, toteż przejdę do sedna…

 Otóż tym razem Jakób znowu ciekawie się postawił. Wydał kolejny, własny tomik pod tytułem Błahostki, ale nie chciał go drukować na swojej znanej Wam witrynie Latarnia Morska.

Nie wiem jak ten tomik wyśle urbi et orbi, ale ja się za to zabrałem i po prostu tutaj go teraz czytacie.

Są to liczne – jakby nie było – drobne wierszyki, których tu sporo.

Najczęściej są one dwuwierszowe (czyli króciutkie), czasami czterowierszowe, a ostatni najdłuższy wiersz pt. Grób Poety to jedyny taki długi i dlatego go zacytuję: Tu leży poeta. / Tu jego meta. / Żył / Pił / nim nawalił, / sporo palił. / Oddał zasługi, / pozostawił długi. / Kochał kobiety, / one go nie, niestety. / Ciężkie miał życie. / Czego mu zazdrościcie? / Na grobie / kazał wykuć sobie: / „Tu leży poeta. / Szlus.

No!, nadzwyczajne to wyznanie, ale nie wykluczam, że Jakób nie pisał tego o sobie.

Tak czy owak jednak nie wiem, ile Jakób pisał o wszystkich, ale tam czy tu mógł „własne sensy” emitować.

Nie mniej jednak nieustannie się spotykamy z bardzo ważnymi sprawami, jak na przykład w wierszyku pt. Miedzy biegunami. Oto on: Pomyłka, historia – jak bieguny dwa, / z których jeden przyciąga, drugi pcha.

No więc im dalej w te teksty wchodziłem, to sprawę o „błahostkach” porzuciłem.

Te – niby wierszyki – zostały tu sensownie ułożone. W spisie treści mamy  aż osiem przekazów: Historia, polityka i my, W kregu kultury i sztuki, Balon kariery, Kobieta i dookoła niej, Zapały miłosne, Z życia obyczajów i praw, Do siebie i przyjaciół / Refleksje na co dzień / Na marginesie ziemskości.

Jeśli trochę Was poruszyłem, to pobiegnijcie szukać tej książki!

Lech M. Jakób, Błahostki, Wydawnictwo BRYK-ART, Wydanie pierwsze, Łobez 2021, s. 94

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP