Jesteśmy równi! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Jesteśmy równi!

Dużo w ostatnich tygodniach mówiło się o Żydach i polskim antysemityzmie. Żydzi są od wieków stygmatyzowani i dziwne, że ich traktowanie po wojnie (szczególnie dla nich okrutnej) nie za bardzo się polepszyło. W czasach, które już znam z autopsji, mieliśmy haniebny rok 1968, kiedy Oni znowu uciekali z Polski przed nagonkami. Wieczni tułacze!

Sedno tkwi w religii. To Żydzi zabili Jezusa. Przez całe wieki Kościół im to wypominał. No to teraz nie miejmy litości. Nich płacą za swoją przeszłość… A przecież tamta legenda nie jest jednoznaczna i spory wokół niej toczą się od wieków.

Brońmy Żydów! Pozwólmy im żyć normalnie między nami. Jan Turnau napisał: Tak czy inaczej, jest to kolejny konieczny krok w dialogu dwóch ludów Biblii. Kolejna obrona Żydów przed potwornym zarzutem, który miał skutki ludobójcze, przyczyniając się do Zagłady. Teraz można porównywać Żydów do Greków, Jezusa do Sokratesa: kiedyś przecież też elita tamtego narodu spowodowała śmierć swego wielkiego syna.

I jeszcze jedna – moja – chyba oczywista racja: minęły wieki! Czy twój kolega żydowskiego pochodzenia ma płacić nadal cenę za biblijną zbrodnię? Jakaś bzdura!

Dzisiejszy antysemityzm to paranoja. Jeszcze byłbym w stanie zrozumieć dawne czasy, gdy Żydzi opanowali geszeft i niechętnie się asymilowali, przez co byli nielubiani. Byli „inni”. Jednak – z drugiej strony – ileż dobrego wnieśli do nauki i kultury. Przypomnijmy sobie tych, bez których nasza kultura byłaby uboższa: Fidler, Hemar, Jastrun, Korczak, Lem, Ważyk, Schulz… I dziesiątki innych.

Polska literatura bez Leśmiana? Nie wyobrażam sobie tego.

Polski antysemityzm to jakaś paranoja. Wprawdzie to wszystko jakoś się „ucywilizowało”, dawne pogromy ucichły, ale swąd antysemityzmu gdzieś tam jeszcze się buja lub bywa wręcz demonstrowany.

Czytam: Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Weźmy to sobie do serca! Demonstrujmy tę rocznicę.

Przecież wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi – chcemy żyć, pracować, kochać, tworzyć. Dzisiejsi Żydzi nie odpowiadają za zbrodnie sprzed lat, tak jak my nie odpowiadamy za rozmaite postawy i wyczyny naszych dziadków.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP