Literaci z innej branży « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Literaci z innej branży

Jednym z moich osobliwych przyjaciół jest Leszek Bugajski – redaktor, publicysta, krytyk literacki.

         Tak, osobliwa to postać! Cytuję za Wikipedią: …krytyk literacki, publicysta, redaktor. Urodził się w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu w 1966 Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego rozpoczął pracę w Hucie im. Feliksa Dzierżyńskiego w Dąbrowie Górniczej. W 1967 podjął studia na Wydziale Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył je w 1973. W latach 1972-1974 studiował na Wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

         No!, człowiek-orkiestra!

         Mając taki życiorys ostatecznie zajął się literaturą. Między innymi pracuje od lat w miesięczniku „Twórczość” – jednym z najstarszych i najważniejszych w naszej branży. Ma jeszcze inną pracę, ale nasza wspólna, długoletnia przyjaźń ogranicza się do literatury.

         Rzecz jasna mamy wielu literatów pracujących poza literaturą, ale Bugajskiemu to wszystko cudnie się skomponowało.

         W naszej branży dominują chyba poloniści. Jednak to niekoniecznie jest konieczne. Myślę, że większość poetów i prozaików studiów literackich nie miała. No to co miała? Rzecz jasna: pasję pisania.

         A więc biogramy literatów to zupełnie inna sprawa. Można być górnikiem lub inżynierem, ale co szkodzi mieć także pęd do literatury!

         Oczywistości tu piszę, ale to dlatego, że Leszek Bugajski – specjalista szczególnie od prozy – wyjątkowo mi imponuje.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP