Mamy Maj! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Mamy Maj!

Maj to chyba najpiękniejsza pora roku!!!

Trzy wiersze dla Was przygotowałem, abyście zachwycili się majem.

Na początek Leopold Staff i jego Maj: Po złotej pogodzie / Majowej i bzowej / Powoli zapada / Zmierzch także majowy. / Obudził się wietrzyk / Łagodny i miękki / I brzozom podnosi / Zielone sukienki. / Przycicha swawolnie, / Na trawę się kładzie / I czeka na księżyc / Zaplątany w sadzie.

A teraz poeta nie byle jaki, czyli Bolesław Leśmian i jego znany wiersz pt. przychodzisz jak noc majowa; posłuchajcie, przeczytajcie: Ty przychodzisz jak noc majowa… / Biała noc, noc uśpiona w jaśminie… / I jaśminem pachną twe słowa… / I księżycem sen srebrny płynie… / Kocham cię… / Nie obiecuję ci wiele… / Bo tyle co prawie nic… / Najwyżej wiosenną zieleń… / I pogodne dni… / Najwyżej uśmiech na twarzy… / I dłoń w potrzebie… / Nie obiecuję ci wiele… / Bo tylko po prostu siebie… / Jak powietrze. / Jak dziurę w starym swetrze. / Jak drzewo na polanie… / Po prostu kocham cię… kochanie. / Czy pozwolisz, że ci powiem… / W wielkim skrócie i milczeniu… / Że ci oddam i otworzę… / W ciszy serc, w potoków lśnieniu… / Słowa dwa przez sen porwane… / Przez noc ukryte… przez czas schwytane… / Słowa dwa, co brzmią jak śpiew,/ dwa proste słowa…. kocham cię.

No to pora na Juliana Tuwima z jego cudnym wierszem pt.:  Rwanie bzu; przeczytajcie: Narwali bzu, naszarpali, / Nadarli go, natargali, / Nanieśli świeżego, mokrego, / Białego i tego bzowego. / Liści tam – rwetes, olśnienie, / Kwiecia – gąszcz, zatrzęsienie, / Pachnie kropliste po uszy / I ptak się wśród zawieruszył. / Jak rwali zacietrzewieni / W rozgardiaszu zieleni, / To się narwany więzień / Wtrzepotał, wplątał w gałęzie. / Śmiechem się bez zanosi: / A kto cię tutaj prosił? / A on, zieleń śpiewając, / Zarośla ćwierkiem zrosił. / Głowę w bzy – na stracenie, / W szalejące więzienie, / W zapach, w perły i dreszcze! / Rwijcie, nieście mi jeszcze!

No to co? Zauroczyliście się majem? Bo ja tak!

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP