Narcyzm « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Narcyzm

Cytuję z Wikipedii: Narcyza cechuje krytycyzm i egoizm. Oraz brak szacunku do uczuć drugiego człowieka. Przy narcystycznym mężczyźnie źle się czujesz – spięta, zablokowana uczuciowo, zlekceważona, niepewna siebie. Jesteś atakowana nieprzewidywalnymi atakami złości, oburzenia i obojętności. Większość osób narcystycznych to zimni perfekcjoniści, odwołujący się do faktów, nie uczuć. Trudno do nich dotrzeć z tym, co się czuje. Potrafią obwiniać i wpędzać w poczucie niższości.

         Narcyz nie ma granic – ciebie traktuje jako przedłużenie siebie. Służysz mu do tego, by zaspokajał swoje potrzeby. Ale nigdy go nie zadowolisz, jest on bowiem jak czarna, zasysająca dziura.

         Osobowość narcystyczna potrzebuje podziwu, poklasku, dowodów oddania, a nawet poniżenia. Mężczyzna narcystyczny nie lubi słyszeć „nie”; lubi bezwzględnie dominować.

Wszystko się zgadza. Ale nie wiem dlaczego narcyzm wiąże się z mężczyznami. Czyżby kobiety nie były narcystyczne? Oczywiście: bywają! – może nawet częściej?

         I tu koniec mojego wywodu. Nie przejmujcie się. Natura ludzka jest powszechna. A żyć trzeba – no to żyjemy. I chwała Bogu!

         PS. Ja najbardziej uwielbiam kobiety-kumpelki! Po łacinie można to nazwać to: dolce vita!

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP