Nasz świat? « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Nasz świat?

W TV zobaczyłem Elżbietę Dzikowską, dawno nie widzianą żonę sławnego podróżnika ś.p. Tony Halika, która mówiąc o jakimś prymitywnym plemieniu do dzisiaj żyjącym w gąszczu powiedziała: wszyscy mają swój świat!

Brzmi to osobliwie w dzisiejszych czasach, bowiem ogromna populacja społeczeństw w miarę bogatych i cywilizowanych nie zdaje sobie sprawy, że nie jest to świat jedyny. Wciąż na naszej Mateczce-Ziemi mieszkają ludzie dżungli, lasów, pustyń… Mieszkają w szałasach, namiotach, ziemiankach itp. Nic u nich się nie zmieniło. Opisywali to różni znawcy i podróżnicy łącznie z naszym Fidlerem.

         Sprawa jest oczywista. Ale po co ja to wszystko piszę? Ano dlatego, że my tu w ogóle nie myślimy, że poza Europą i Ameryką Północną jest świat zupełnie inny. Myśleć oczywiście nie musimy, ale kiedyś zadajcie sobie sami pytanie: jaki naprawdę jest ten nasz świat? Po co? Ano po to, by mieć świadomość, że tzw. „kraje cywilizowane” to tylko część ludzkiej populacji. Poza naszą cywilizacją jest także tu, na Ziemi, „inna Ziemia”.

         Chcielibyście to wszystko zobaczyć? Nic prostszego… Kupcie sobie wielbłąda i przemierzajcie na jego grzbiecie Saharę, a po drodze rozdawajcie swoje tomiki spotkanym plemionom. Zobaczycie, że nasz świat jest złożony z wielu światów i my, ludzie, jesteśmy zdumieni innymi ludźmi. Żyjemy w różnych światach – jedni w Nowym Jorku, inni w dżunglach nad Amazonką. W zasadzie nigdy o tym nie myślimy i stąd przyszedł mi do głowy powyższy wywód.

A powyższy tytuł tego wpisu powinien chyba brzmieć: Nasze Światy.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP