O! Kultura! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

O! Kultura!

Na znanym portalu Onet.pl pojawił się nowy tygodnik kulturalny pod nazwą O! Kultura! Ciekawa inicjatywa. Bardzo trzymam kciuki za tę witrynę. Onet jest popularny, ma dużą frekwencję czytelniczą. To portal multitematyczny, w głównej swej roli polityczny, więc osobne wypunktowanie w nim wydarzeń i problemów kultury wydaje mi się pomysłem dobrym, zacnym i pożytecznym.

Oczywiście nasza arcyliczna brać poetycka nie zapieje z entuzjazmu, gdyż zapewne mało tam będzie widoczna. No, cóż… W Sali Kongresowej występują znani artyści, a my produkujemy się – co już samo w sobie bywa sukcesem – w domach kultury, gminnych kawiarniach itp. Ale to musicie zrozumieć. Mamy też porozrzucane po Internecie liczne witryny literackie, skupiające osobne, choć podobne, środowiska. Mam niemalże pewność, że O! Kultura! swoje materiały będzie czerpała z topu wydarzeń kulturalnych. Trudno się dziwić. Jednak próbujmy na ten interdyscyplinarny top się wspiąć, bo warto o różnych dziedzinach sztuki coś więcej wiedzieć.

Polska mapa literacka przypomina co nieco rozbicie na księstwa – jak w czasach Krzywoustego. Jakoś zakorzeniamy się w wąskich środowiskach, tam mamy swój raj, swoich fanów, swoje sukcesy, no i „poczucie bezpieczeństwa”. Chodzi jednak o to, by nie tkwić w miejscu, tylko wspinać się po drabinie. Ha!, łatwo powiedzieć… Ale – sorry – innej drogi nie ma. A samo nie przyjdzie. Często używam w tej kwestii powiedzonka, że trzeba urwać się z peletonu. Jak? A bo ja wiem? Każdy na to powinien znaleźć swój sposób. Tym razem afrodyzjaki i wszelkie środki dopingowe są dopuszczalne. Sprawa jest prosta: pośród naszych sportowców jest iluś tam miotaczy kulą. Kto ilu potrafi wymienić? No? Ale wszyscy znamy nazwisko Anity Włodarczyk. Wystarczy miotnąć tą kulą centymetr dalej – i już jesteś sławny!

Twórcy witryny tak oto zachwalają swój profil: Cotygodniowy magazyn o tym, co dzieje się w kulturze. Wywiady z twórcami, portrety artystów, recenzje kulturalne. Wejdź – czytaj, słuchaj, oglądaj. 2 września rusza specjalne weekendowe wydanie magazynu kulturalnego w Onecie! Najważniejsze tematy ze świata filmu, muzyki, książek, teatru, designu i sztuk plastycznych. Co tydzień informujemy o tym, co dzieje się w kulturze. Rozmawiamy z twórcami, oceniamy płyty, filmy i książki. Odkrywamy zjawiska, inicjujemy debaty światopoglądowe, analizujemy trendy, podpowiadamy, co jest hot w świecie kultury!

O! Kultura! być może przyda się nam wszystkim. Na starcie magazynu mam tylko jedną uwagę krytyczną: słabo to-to rzuca się w oczy na głównej stronie portalu. O! Kultura! powinna wisieć na Onecie w jednym, stałym, widocznym miejscu, a jej zajawki nie pętać się pomiędzy innymi, niekoniecznie kulturalnymi. Zresztą swoje stałe miejsce i tak ma. Podaję wam link do pierwszej odsłony magazynu: http://ksiazki.onet.pl/magazyn-o-kultura-nr-1

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP