Orkiestra! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Orkiestra!

To był poruszający dzień. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod batutą Jurka Owsiaka zagrała po raz 28-my. To już szmat czasu. Czasu bezcennego dla ludzi starych i chorych. I dla chorych dzieci.

        Nie było roku, aby cokolwiek wybrzydzać i zarzucać Owsiakowi. Raczej z roku na rok Orkiestra się rozrastała i dęła w swoje „surmy”. Jednak wydaje mi się, że ten rok był wyjątkowy. Zebrano ponad 115 milionów złotych. Dla starców, dla chorych, dla szpitali, dla całej tej infrastruktury, która potrzebna jest pomaganiu ludziom i służbie zdrowia. Najważniejsze w tym wszystkim jest kupno sprzętu medycznego.

         Ale chyba nigdy to wydarzenie nie było tak mocno ogarniające całą Polskę. Od rana do późnego wieczora tysiące wolontariuszy w wielu miastach zbierało pieniądze potrzebne potrzebnym.

         Państwo robi, co może, ale pomoc Owsiaka jest bezcenna. Nie wiem jaka jest kondycja szpitalnictwa państwowego, ale nawet jeśli dobra, to dzięki WOŚP staje się jeszcze lepsza.

         Poza tym Owsiak konsoliduje ludzi. W tych trudnych latach jest to bezcenne. Wzruszyła mnie bardzo reakcja Gdańska – tam przypomniano postawę zamordowanego Pawła Adamowicza. Cytuję z Internetu: 28. finał WOŚP w Gdańsku odbywa się pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”. To jedne z ostatnich słów prezydenta miasta Pawła Adamowicza, które wypowiedział tuż przed atakiem nożownika. 12 stycznia gdańszczanie wspomnieli zamordowanego prezydenta, wypuszczając do nieba wyjątkowe „Światełko do nieba”. – Paweł Adamowicz byłby z nas dumny – usłyszeli przed godziną 20 gdańszczanie.

         W tym ledwo minionym, wczorajszym dniu jakby Polska była inna i lepsza. Bo była! Pokazała swoją najlepszą stronę. Ale bądźmy realistami: za dzień, dwa, za tydzień powrócimy do podziałów i „przeciągania liny” politycznej. Pociechą jest to, że WOŚP obnaża lepszą twarz Polski i lepszych ludzi. W tym jakaś nadzieja „rewolucji”, która przywróci nam przyzwoite lata.

        W tym roku, wczorajszego dnia, WOŚP zebrała wspomnianą wyżej sumę ponad 115 tysięcy złotych. To niebywała suma! To także piękne oblicze wielu Polaków.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP