Pamięć o polskim Greku « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Pamięć o polskim Greku

         Przedwczoraj (18 grudnia) miało w Poznaniu szacowne wydarzenie: zawieszono tablicę upamiętniającą Nikosa Chadzinikolau (11.X.1935- 6.11.2009).

         Ten znakomity poeta i cudowny człowiek przez wiele, wiele lat towarzyszył naszej braci literackiej. Ceniliśmy go i lubiliśmy. Ja długo miałem zaszczyt żyć z Nikosem w komitywie.

         Cytuję za Wikipedią: Polski pisarz greckiego pochodzenia. Poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, tłumacz literatury nowogreckiej i klasycznej na język polski oraz polskiej na język grecki. Do Polski przybył w 1950. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . W roku 2001 na Wydziale Neofilologii UAM uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. „Rewolucja grecka 1821 roku i filhellenizm w literaturze oraz w opinii społecznej Europy”. W 1958 debiutował na łamach „Tygodnika Zachodniego” (Poznań). W 1970 otrzymał nagrodę miasta Poznania. Honorowy obywatel miasta Poznania. Opublikował ponad 100 książek. Przetłumaczył utwory ponad 500 autorów greckich na język polski oraz dzieła 130 polskich autorów na język grecki.

         Cieszę się, że mój wieloletni przyjaciel Nikos wciąż żyje między nami, a jego syn Ares – dobry i „energetyczny” poeta – dba o spuściznę poświęconą Ojcu. Przy okazji polecam najnowszy tom wierszy Aresa pt. Bez rozgrzeszenia. A o Nikosie po prostu pamiętajmy – jest wciąż kimś osobliwym i ważnym w naszej literaturze.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP