Pomnik kultury studenckiej « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Pomnik kultury studenckiej

Dzisiaj w warszawskim Muzeum Niepodległości odbyła się promocja książki „Kultura studencka. Zjawisko – twórcy – instytucje”. Rzecz imponująca: duży format, dużo zdjęć i ponad 400 stron druku.

Rzecz unikatowa, bowiem niewielki nakład (1000 egz.) nie trafi do sprzedaży. Jest rozsyłany do bibliotek i instytucji kultury.

W kwietniu ‘2011 w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona kulturze studenckiej, podczas niej zrodził się pomysł tej księgi. Cały trud organizacji, koordynacji i redakcji przedsięwzięcia wziął na siebie Edward Chudziński, zaś żaden z 24 zaproszonych do dzieła autorów nie odmówił. Tak więc znajdziemy tu m.in. artykuły: Edwarda Chudzińskiego („Kultura trzech pokoleń”), Tadeusza Nyczka („Studencki, alternatywny, otwarty. Rzecz o teatrze”), Wojciecha Kajtocha („Agonia czy przemiana. Prasa studencka lat. 80.”), Krzysztofa Mroziewicza („Kultura klubowa”), Jana Poprawy („Na studenckiej estradzie – kabaret, piosenka, jazz”), Andrzeja K. Waśkiewicza („Studencki ruch literacki w latach 1956-1989”) i wiele innych.

Wspomnienia, podsumowania, syntezy i masa szczegółów. Ogromna dokumentacja… Może to ostatni moment, by napisali to liderzy, animatorzy i ważne postacie tamtych lat, wydarzeń i zjawisk.

Książka bezcenna. Dla wszystkich, którzy studiowali w latach 1950-1989 – kultowa! A przede wszystkim mrówczy trud zebrania tego wszystkiego w jednym miejscu, a więc pozostawienie świadectwa.

Sala Muzeum Niepodległości była zapełniona po brzegi, szkoda tylko, że wielokrotnie większa będzie rzesza tych potencjalnych czytelników, którzy tej księgi nie zdobędą…

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP