Przepychanki kulturalne « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Przepychanki kulturalne

Dnia 19.XI. czytam na portalu „Gazety Wyborczej” link „Kultura”. W nim takie anonse:

Band Aid bez Adele, ale z mnóstwem gwiazd. Dali radę?

Urodził się w dżinsach. „Mój Boże, on chyba będzie inny”

Patti Smith zaśpiewa dla Watykanu. Zaprosił ją… papież

GrubSon zapowiada nową płytę. Na razie klip: „Złota kula”

Koman z główną rolą w nowym serialu TVP. Kryminalnym!

         No, domyślacie się, że krew mnie zalała. To kultura sprowadza się już tylko do estrady i seriali tv?

Ale po chwili zastanowienia pomyślałem sobie, że gdyby te anonse zostały wypełnione tylko eventami literackimi, to inne środowiska twórcze (i inni odbiorcy) poczuliby się wyautowani. Oczywiście, gdyby redaktorzy GW byli mądrzejsi, to w linku „Kultura” pomieszczaliby nowinki z różnych branż kulturalnych. Choćby po to, by referować zdarzenia z wszystkich możliwych dziedzin.

Tutaj ciśnie się na usta kwestia konkurencyjności. Wiadomo, że estrada i kino dominują na rynku „konsumpcji kulturalnej” i to budzi zazdrość innych środowisk artystycznych. Ale z wiatrakami walczyć się nie da. Jest jak jest.

My, literaci, jesteśmy na ogół niezwykle zadufani. Uważamy siebie za najważniejszych. Jednak weźcie pod uwagę, jak wygląda rynek naszej „produkcji”. Przecież 80% to twórczość amatorska lub z tzw. drugiego planu. Czym się tu szczycić? Pisać każdy może, trochę lepiej lub gorzej. Ci, którzy są lepsi – są znani.

Najbardziej drażni mnie nasz szowinizm branżowy. Wydaje nam się, że to przede wszystkim my „rozwijamy człowieka”. Jednak, rzecz jasna, tak nie jest. Impulsy kulturotwórcze wszelkich sztuk są równie ważne i konstytuują wrażliwość odbiorców. Nie wiem wprawdzie, kto to jest w.w. Patti Smith, ale wyobrażam sobie, że jej entuzjaści nie wiedzą, kto to jest np. Zbigniew Herbert. Trzeba mieć w sobie niemałą zarozumiałość, by być pewnym, że fani muzyki są gorsi niż fani Herberta.

No więc to wszystko to tylko takie przepychanki w stylu „wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia”. Ale, swoją drogą, GW mogłaby zadbać o reprezentatywność wszelkich dziedzin kultury i sztuki na swoim portalu.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP