Sto lat piosenko! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Sto lat piosenko!

SJan Poprawa to ważna i kompetentna postać na „rynku” polskiej piosenki. On o polskiej piosence wie wszystko, a nawet więcej.

         Między innymi jest redaktorem naczelnym rocznika kulturalnego pn. „Piosenka. Rocznik Kulturalny”. A że jesteśmy obaj od wielu lat zaprzyjaźnieni, to przysyła mi co roku kolejną „księgę wydarzeń” na rynku piosenkarskim. Wydawcą tego rocznika jest Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Ta najnowsza edycja rocznika nosi tytuł: Sto lat piosenko!

         O tegorocznej edycji Poprawa tak pisze: W tegorocznym tomie, w roku wielkiego jubileuszu, zwróciliśmy się w stronę przeszłości. Stulecie niepodległości stało się okazją do niezliczonych wydarzeń okolicznościowych, manifestacji politycznych i artystycznych. Nasz rocznik zachowując wypracowaną formułę – zgromadził teksty historyków kultury, muzykologów, literaturoznawców itp., dotykające stuletniej przeszłości. Z przekonaniem, że „gdy się wie, kim się było, to się wie, kim się jest”. Z punktu widzenia profesjonalnego historyka – sto lat to zaledwie historia najnowsza. Tak się jednak składa, że właśnie to stulecie, burzliwe i trudne – stało się fundamentem dzisiejszej kultury.

         No cóż… Tylko pogratulować tej pasji muzycznej Poprawy i jego kompetencji. Tegoroczna „Piosenka” liczy aż 414 stron. Ile tu autorów, nazwisk, wydarzeń, podsumowań… to aż serce rośnie. Ech, dobrze, że są jeszcze tacy pasjonaci piosenki!

         Brawo! Tak trzymać! A, mówiąc na marginesie, każdy, kto piosenką się pasjonuje, powinien ten rocznik prenumerować. Lepszej wiedzy i lepszych wspomnień nigdzie indziej nie znajdzie.

         Janku, za rok czekam na kolejne sprawozdanie…

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP