Tolerancja « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Tolerancja

         Tolerancja to jest coś nadzwyczaj ważnego. Powinno się ją posiadać.

         Oczywiście są granice tolerancji, to znaczy sprawy i poglądy, kiedy trzeba powiedzieć NIE. Nie takie to łatwe, lecz czasami niezbędne.

         W wielu sprawach poglądy bywają kontrowersyjne, czasami nawet trudne do zaakceptowania. Na to nie ma rady. Jest tylko jedno wyjście: odwracamy się na pięcie i pozostajemy przy swoim.

         Ileż to osób nie przystaje do siebie! Moim zdaniem nie ma co na siłę męczyć się w takiej aurze. Za to mamy przecież przyjaciół i znajomych, z którymi dzielimy poglądy.

         To dar z nieba mieć znajomych niekonfliktowych, rozumujących podobnie jak my.

         Pytanie brzmi: czy my jesteśmy lepsi? I tak, i nie, bowiem tu właśnie wkracza różnica poglądów, także zainteresowań i pasji.

         I taka mozaika tu nas łączy, a tam nas dzieli. Tak było zawsze i wiecznie.

         Chodzi o to, aby nie „wywoływać wojen”. Bowiem mamy różne poglądy, różne pasje. Mozaika ludzka jest bogata i nieprzewidywalna.

         No i co? No i nic! Żyjemy po swojemu, czasami się spieramy, nawet nie akceptujemy, lecz trzeba mieć dystans do rozmaitych różnic.

         Najczęściej odszukujemy się we wspomnianych, wspólnych poglądach i hobbies. W moim środowisku konsoliduje nas literatura. Nią żyjemy; ona jest racją naszego istnienia. Miliony Polaków tym się nie interesuje. I to jest normalne.

         Patrząc na to wszystko „z lotu ptaka”, tolerujmy tę mozaikę. W niej jest coś arcyciekawego.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP