Tusku wróć! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Tusku wróć!

Jak zapewne wiecie święto 3 Maja przebiegło nie tylko w oczywisty i stosowny sposób, ale głównym wydarzeniem był wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Słuchali go nie tylko ludzie wypełniający Audytorium Maximum, ale wręcz tłumy, którym na zewnątrz zapewniono nagłośnienie.

         Zapewne wiele osób oczekiwało od Tusku rewelacji Bóg wie jakich, a on po prostu spokojnym tonem dywagował, na czym powinna polegać polska wspólnota. Tak!, wspólnota, która ostatnimi czasy podzieliła się.

         Najczęstszym słowem, jakie się powtarzało, był słowo: KONSTYTUCJA. Ta sama konstytucja, która od kilku lat milczy jakoś i nie przypomina się. Polacy podzielili się na dwie frakcje. Ale z ust Tuska ani razu nie padło słowo: PiS! I słusznie, bo Pan Donald unikał zderzenia różnych postaw i frakcji. Uniósł się tylko nad tym, co ma Polaków łączyć. Nawoływał – bez połajanek – do WSPÓLNOTY narodowej, która powinna dryfować ku nadrzędnym celom i łączyć ludzi różnych orientacji politycznych. Bo przecież orientacje nie muszą być tożsame, ale jednak powinna być jakaś linia demarkacyjna, która godzi sprawy wspólne.

         Tak, to było wystąpienie doświadczonego, inteligentnego polityka, który nie łajał, nie marudził, lecz uświadamiał cele nadrzędne.

         Donald Tusk podczas swojej długiej już kadencji w Unii Europejskiej stał się politykiem światowej klasy. Ludzie wołali: „Tusku wróć!”. Hm, może kiedyś wróci, może będzie polskim prezydentem i to takim, jaki nie będzie miał „swojej frakcji”, ani „swego mentora”, lecz będzie realizował misję powszechną.

         Pożyjemy, zobaczymy. Bywa, że gorsze czasy wloką się za minionymi, lepszymi, ale świat się zmienia. Raz na gorsze, raz na lepsze. Tusk jest entuzjastą tych drugich. I to z przekonania, a nie z wyrafinowania.

         Dawniej było takie hasło: „Pomożecie? Pomożemy!” Dzisiaj Donald Tusk proponuje inne: „Doczekacie się? Doczekamy!”.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP