Uwaga! Nowa seria! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Uwaga! Nowa seria!

Artur Daniel Liskowacki (1956) to w moim pokoleniu jeden z najciekawszych pisarzy. Prozaik, poeta, eseista, krytyk, teatrolog, także autor wielu książek dla dzieci. W roku 2001 otrzymał Nagrodę Nike za powieść Eine Kleine, no i jest posiadaczem wielu innych laurów. Bardzo solidna „firma pisarska” i bardzo ceniona.

Właśnie nakładem Zaułka Wydawniczego „Pomyłka” ukazała się książka pt. Przywracanie, wracanie – to niemal 300-stronicowa rozmowa Jerzego Borowczyka i Michała Larka z Liskowackim. Książka ta otwiera nowy cykl Zaułka – cykl rozmów z ludźmi pióra. Seria nosi tytuł Esej, Słowo, Rozmowa.

Jak zwykle w Zaułku książka jest dziełkiem edytorskim nieszablonowej urody – nietypowe łamanie tekstu, kolorowy skład, sporo reprodukcji fotograficznych…

Początek wielce udany. Artur opowiada swoje życie i swoje pisanie. Zaczyna od lat dzieciństwa, opowiada życie rodzinne (tu ciekawa sylwetka ojca Artura, Ryszarda Liskowackiego – pisarza, którego miałem jeszcze okazję poznać i polubić), opowiada swoje „sprawy literackie”. I przede wszystkim opowiada Szczecin – rodzinne miasto, które staje się jednym z głównych bohaterów tej rozmowy.

Otrzymaliśmy żywą i fascynującą rozmowę o czasach dzisiejszych 60-latków i ich ojców, o odzyskanym Szczecinie i jego powojennych ludziach oraz dziejach, ale przede wszystkim otrzymaliśmy arcyciekawą rozmowę o literaturze. Gdyby ta nowa seria utrzymała swój poziom, to będzie czytana i otaczana estymą.

Jeśli ziszczą się plany Wydawcy, to do końca roku ukażą się jeszcze trzy kolejne tomy nowego cyklu i tu zdradzę tajemnicę, że ostatnim tegorocznym będzie wspólna rozmowa moja i Cezarego Sikorskiego, a więc nie dziwcie się, że trzymam kciuki za przedsięwzięcie, które taki dobry ma początek właśnie dzięki Liskowackiemu.

Za kilka dni promocja pierwszego tomu serii w Szczecinie – szczegóły na plakaciku poniżej.

Liskowacki1a

Liskowacki2

(oba obrazy można powiększyć, klikając w nie)

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP