Uwaga! Nowe talenty! « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Uwaga! Nowe talenty!

Najlepsze dwa tomiki poetyckie, jakie ostatnio przeczytałem, to „Spektrum” Piotra Mosonia (autora z Głogowa) i „Za mną przede mną” Kaliny Kowalskiej (autorki ze Świdnika). Oba wyszły niedawno, oba są debiutami i oba – co ciekawe – to debiuty autorów po 40-tce. Jak wiadomo, „reguła wieku” w sztuce się nie sprawdza; wciąż pojawiają się młodzi, którzy już w dołkach startowych dystansują starych i wciąż są starzy, którym byle młokos nie sprosta. Myślę jednak, że w każdej twórczości jakiś „bagaż wieku” to ogromny kapitał. Obserwuję na przykład niewątpliwe młode talenty, które jednak do znaczącego „ciężaru treściowego” swojej twórczości będą dopiero dorastać.

Mosoń i Kowalska startują w tym momencie, kiedy niewiadomego pochodzenia dar talentu spotyka się z mądrością życiową. Wtedy właśnie powstają teksty ważne, które zachwycają nas nie tylko swą oryginalnością, ale i prawdą.

W obu tych przypadkach mamy też do czynienia z osobną poetyką, nieuzależnioną od żadnego szablonu zastanego. Własna dykcja, własny timbr liryzmu, własne „tworzydło językowe” – to w ogóle coś rzadkiego, a w gruncie rzeczy najważniejszego, pod warunkiem, że autor poprzez swój „nowy język” odkrywa także jakiś „nowy świat”. Tylko wtedy literatura jest coś warta i przesuwa do przodu granice poznania i doznania.

Dlatego te dwa nazwiska są dla mnie tak ważne. Polecam!

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP