Wakacje kulturalne « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Wakacje kulturalne

Bardzo dużo się dzieje… 30 czerwca, w sobotę, w kaliskiej kawiarni Anabell „Łyżka Mleka” otworzyła nowy cykl spotkań pn. „Kaliskie wierszaria”. Będą to wieczorki poświęcone zmarłym poetom tamtego regionu. Miałem przyjemność wspominać Cezarego Abramowicza (1934-1997), którego pamięć jest w Kaliszu pięknie kultywowana. Z Teresą Rudowicz poprowadziliśmy to spotkanie i sądzę, że było udane. Dzisiaj (3.07) Teresa ma promocję swego tomiku Podobno jest taka rzeka organizowaną przez wydawcę w szczecińskiej Galerii Trystero.

W czwartek (5.07) ten sam wydawca (czyli Cezary Sikorski i jego Zaułek Wydawniczy „Pomyłka) organizuje promocję tomiku AltissimumAbiectum Karola Samsela w warszawskim Muzeum Literatury, zaś nazajutrz Praski Slalom Poetycki zaprasza nas do kawiarni DeCoteria na spotkanie z Bogdanem Zdanowiczem, który niedawno opublikował tomik pt. Przebieranka.

Slalom, Zaułek i „Łyżka Mleka” spektakularnie ostatnimi czasy ożywiają życie poetyckie. Ich liderzy są po prostu bardzo prężni i energetyczni, poza tym mają dobrą ofertę do zaproponowania, tzn. za tymi „firmami” kryją się dobre książki i dobrzy autorzy. W DeCoterii byłem niedawno na fajnym wieczorku Sławomira Płatka, a Teresa Rudowicz występowała – o czym już pisałem kilka dni temu – w Warszawie z premierową prezentacją tomiku, o którym wyżej.

Wakacje się zaczęły, ale bardzo by mi się podobało, żeby właśnie w tym okresie nie zamierało życie literackie, żeby ono kojarzyło się z „wakacyjną sjestą” i promieniowało jej klimatem. Wakacje kulturalne? Tak! Niechaj się to rozwija i upowszechnia, niechaj wejdzie w sposób spędzania czasu. Cudna przestrzeń po Euro ‘2012 otwiera się dla poetów – wystarczy ją zagospodarować… Ech, żeby jeszcze tak powstały Strefy Kibica Poetyckiego, ech…

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP