Wielkanoc « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Wielkanoc

Tup, tup, tup – Wielkanoc nadchodzi! Miłe to święto, wiosenne, mające swoje tradycje, choć wciąż Boże Narodzenie jest „ważniejsze”. Ale czy te święta rywalizują ze sobą? Nie! Oba są ważne i miłe.

Zajrzałem do Wikipedii… Oto fragment pouczający: „Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie zachowujące Nicejskie wyznanie wiary (325 r.). Rozwinęło się od święta obchodzonego w duchu i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach. Następnie, po oddzieleniu Kościoła od Synagogi, stało się prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu, sprawowanym jako całonocne czuwanie (Wigilia Paschalna), w czasie którego opowiadano historię zbawienia zwieńczoną w wydarzeniach paschalnych z udziałem Jezusa Chrystusa i składano eucharystyczną ofiarę prawdziwego Baranka – Syna Bożego. A ostatecznie przybrało formę trzydniowego obchodu tzw. Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterdziestodniowym okresem przygotowania (Wielki Post) i kontynuowanego radosną celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego aż do święta Zesłania Ducha Świętego”.

Wiedzieliście o tym wszystkim? Myślę, że mało kto. Ale fenomenem jest fakt, że tego typu święto (podobnie jak Boże Narodzenie) jest obchodzone przez wierzących i ateistów. Tradycja jest jednak czymś ważnym dla wszystkich.

         Co będzie za sto lat? Zateizujemy się do cna? Nie sądzę. I to jest coś pocieszającego. Etosy umieją przeżyć stulecia. Człowiek cyborgiem się nie stanie. Więc kultywujmy tradycje, bo bez nich trudno sobie wyobrazić „człowieka nowego”. Zresztą po co nam on? Chyba zgrozą by powiało, gdybyśmy zerwali łańcuch naszych stuleci.

         I na koniec: świętujcie radośnie. Pójdźcie pooglądać kwitnące drzewa. Nie dbajcie o dietę. Cieszcie się wiosną! Najlepszego!

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP