Wiersze z lamusa « Poezja, krytyka, kultura Leszek Żuliński
 

Wiersze z lamusa

         O co chodzi w tym tytule? Ano jest to tytuł mojego nowego, kolejnego tomiku pt. Wiersze z lamusa. Już sobie obiecywałem, że powstrzymam nałóg wierszowania, ale trudno to zrobić. Samo przychodzi i bezczelnie wciska się na klawiaturę. Znacie ten napór.

         Tym razem bardzo się wahałem, bowiem dużo w tym tomiku jest tradycyjnej dykcji ignorującej cokolwiek „nowoczesnego”. W dawnych czasach lamusem nazywano osobne pomieszczenia lub całe domy, w których przechowywano cenne rzeczy, ale też rupiecie, dzieła sztuki, bibeloty i wszystko co cenne. Były to graciarnie, ale wielce ciekawe.

         Dużo zawdzięczam Panu Szymonowi Gumienikowi – redaktorowi znakomitemu – który prowadzi te sprawy w Wydawnictwie Adam Marszałek (Toruń). To jest mój trzynasty tomik w tej oficynie (a w ogóle to moja 36-ta książka), za co temu właśnie wydawnictwu bardzo dziękuję. Książeczka jest niewielka, ma tylko38 stron i zawiera 20 wierszy (kilka długich). W ogóle miło być związanym z wydawcą, z którym się od dawna i rzetelnie współpracuje. Szczególnie cenię sobie książkę pt. Moje podróże literackie tu właśnie wydaną w 2017 roku.

         W tym tomiku jest kilka wierszy już publikowanych, ale większość nowych. Kwintesencją miał być i stał się Poemat funeralny – on w gruncie rzeczy jest sednem tej książki.

         No, przyznam bez kokieterii, że tym razem sam mam wątpliwości, czy trzeba było to w ten, a nie inny sposób napisać. Ale „się napisało”…

        Bardzo ładna jest – zobaczycie – okładka. Enigmatyczna i kusząca. Bujająca w Wieży Babel. Wykonała ją grafik Krzysztof Galus.

         Większość moich książek to bynajmniej nie są tomiki poetyckie. W ogóle na co dzień siedzę po uszy w krytyce literackiej. Jednak debiutowałem jako wierszokleta i to mi jakoś zostało. Zresztą poezja to moje główne zajęcie. Bardzo rzadko recenzuję prozę. A książki prozatorskiej nigdy nie napisałem. Raz próbowałem i fabuła wyczerpała mi się na 15-tej stronie.

         A ten nowy tomik możecie kupić na witrynie Wydawnictwa Adam Marszałek najłatwiej klikając tutaj: https://marszalek.com.pl/sklep/pl/glowna/4252-wiersze-z-lamusa.html – cena tomiku zaledwie 8,45 zł.

BLOG

 

Copyright © 2006-2019 www.zulinski.pl
Strona oparta na WP